Logo Borkowice Gmina

News

News zdjęcie id 314

Podsumowanie kadencji

26.09.2018

Oświata

Na potrzeby dowozu uczniów zakupiono dwa autokary marki IVECO na 38 i 36 miejsc. W Szkole Muzycznej oddano do użytku salę kameralną oraz zakupiono nowy fortepian, zmodernizowano stołówki szkolne w Borkowicach i Rzucowie. Doposażono i wyremontowano placówki oświatowe w Ninkowie, Borkowicach i Rzucowie. W  ZSO Borkowice wymieniono wszystkie okna.

Autobus szkolny służy do przewozu uczniów

Administracja

Dawny budynek Ośrodka Zdrowia zaadoptowano na nowoczesny Urząd Gminy. Po 106 latach Urząd Gminy zyskał nową siedzibę w zaadoptowanym po Ośrodku Zdrowia budynku. Poprzedni wybudowany został w czasach zaboru rosyjskiego w 1910 roku.

 

Mienie komunalne

Zakupiono na potrzeby gminy ciągnik New Holland, kosiarkę bijakową, dwa agregaty prądotwórcze i pług do odśnieżania. Ochotnicza Straż Pożarna w Borkowicach wzbogaciła się o lekki samochód do przewozu strażaków. Zakupiono samochód pożarniczy Star 266 dla OSP Rzuców, cztery jednostki zostały doposażone w sprzęt strażacki o wartości 64 tyś. złotych dofinansowany z WFOŚiGW i Funduszu Sprawiedliwości.

Nowy samochód dla OSP Borkowice  

Nowy Urząd Gminy w Borkowicach

Odnowione drogi

W gminie wybudowano wiele odcinków dróg gminnych. Te inwestycje to m.in: ul. Górna w Rzucowie 867 m,  ulica Górna w Borkowicach 650m, droga Bolęcin – Janów 2200 metrów, ulica Wiśniowa w Borkowicach 360 metrów, droga Ninków-Politów 250 metrów, ulica Cicha w Borkowicach 560 metrów. W budowie jest ul. Szkolna w Ruszkowicach – 649 metrów.

Wyremontowana droga gminna w Rzucowie

Sport i rekreacja

W Smagowie wybudowano boisko wielofunkcyjne wraz z siłownią plenerową, w Wymysłowie boisko trawiaste i siłownię plenerową, w Borkowicach plac zabaw i siłownię plenerową. W Politowie i Ruszkowicach  wybudowano kompleksy sportowo-rekreacyjne ( 2 boiska, plac zabaw i dwie siłownie plenerowe). Wykonano trzy tablice turystyczne, zmodernizowano nawierzchnię boiska w Rzucowie. W sumie w jedenastu sołectwach powstały siłownie plenerowe. Gmina wspiera finansowo kluby sportowe Platan Borkowice i RuszCovia Borkowice.

Siłownia plenerowa  w Rzucowie

Ochrona Środowiska i zbiorniki wodne

Corocznie organizowano odbiór odpadów azbestowych, zmodernizowano oświetlenie uliczne w ośmiu sołectwach na nowoczesne typu LED, zmodernizowano zbiorniki wodne w Smagowie, Radestowie i Woli Kuraszowej, rozbudowano sieć wodociągową w Rzucowie o długości 400 m, rozbudowano oświetlenie w Ruszkowicach w Zdonkowie. Trwa budowa wodociągu Rzuców – Goworek.

Wydarzenia kulturalne

Na bogaty kalendarz imprez składają się następujące imprezy cykliczne: Orszak Trzech Króli z koncertem kolęd i pastorałek, koncerty noworoczne uczniów szkoły muzycznej, Gminne dyktando, Jarmark Wielkanocny, majówka na Krakowej Górze, Gminny Dzień Dziecka, Gminny Dzień Strażaka, Wakacyjny Festyn Rodzinny, Festiwal piosenki  dziecięcej, Święto Niepodległości,  Festiwal piosenki harcerskiej i patriotycznej im. Janusza Łąckiego oraz Gminny Dzień Seniora. Organizatorem tych imprez jest Urząd Gminy, GOK, Biblioteka , Szkoły Parafia Borkowice, Stowarzyszenie na rzecz rozwoju i promocji gminy Borkowice, jednostki OSP, GOPS, Kluby Seniora oraz drużyna ZHP. W 2016 roku Szkoła Podstawowa w Rzucowie  otrzymała sztandar i imię Nauczycieli Tajnego Nauczania. Od 2012 roku na cmentarzu w Borkowicach prowadzone są kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Szkoła muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Ruszkowicach w 2016 roku obchodziła swój jubileusz 5 rocznicy powstania. Duży sukces odniosło powstałe kilka lat temu Stowarzyszenie na rzecz budowy pomnika majora Hubala. Na jego wniosek Instytut Pamięci Narodowej wyasygnował fundusze i pomnik Hubala można podziwiać w miejscowości Rudno. Kościół parafialny w Borkowicach wzbogacił się o pamiątkowe portrety trumienne zasłużonych dla parafii i całej Polski przedstawicieli rodziny Małachowskich herbu Nałęcz. Gmina przeznaczyła dotację na remont zabytkowego kościoła w Borkowicach. W Zdonkowie wybudowano nową świetlicę wiejską. W ciągu czterech lat odnowione zostały kolejne nagrobki na cmentarzu parafialnym w Borkowicach. W Szkole Muzycznej w Ruszkowicach powstał dziecięcy zespół ludowy ,, Borki”.

Kompleks sportowy w Ruszkowicach

Nowa świetlica w Zdonkowie

Pomnik majora Henryka Dobrzańskiego ,, Hubala” w Rudnie

Gminne Święto Niepodległości

Remont zabytkowego kościoła w Borkowicach

Majówka na Krakowej Górze

Mała architektura na Krakowej Górze

Zespół Ludowy Szkoły Muzycznej

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.