Logo Borkowice Gmina

Gminna Biblioteka Publiczna

Adres: ul. Ogrodowa 9,

26-422 Borkowice 

Tel: 48 361 42 47

e-mail: gbpborkowice@vp.pl

www.gbpborkowice.naszabiblioteka.com

 W 1924 r. Sejmik Powiatowy, powiatu koneckiego założył na terenie Gminy Borkowice bibliotekę publiczną, która mieściła się w Szkole Powszechnej w Borkowicach.

Taka sytuacja lokalowa trwała do roku 1987,  wtedy biblioteka została przeniesiona do nowego lokalu, dzielonego z Ochotniczą Strażą Pożarną. W 2002 r. zapadła decyzja o budowie nowego budynku z przeznaczeniem dla biblioteki, Gminnego Ośrodka Kultury oraz Domu Strażaka. Na ten czas biblioteka  funkcjonowała w Szkole Podstawowej w Borkowicach. W roku  2006 biblioteka zmieniła nazwę z Samorządowej na Gminną i przekształcona została w odrębną jednostkę organizacyjną. W sierpniu Gminna Biblioteka Publiczna została przeniesiona do nowego lokalu, w którym zajmowała dwa pomieszczenia z przeznaczeniem na wypożyczalnie z wolnym dostępem do półek i czytelnie, w której udostępnia się materiały biblioteczne na miejscu oraz możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych. Od tej pory znacznie poprawiły się warunki jej funkcjonowania. Biblioteka wyposażona jest także w odpowiedni sprzęt i program biblioteczny. Do podstawowych zadań biblioteki należy gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych oraz obsługa użytkowników głównie poprzez udostępnianie zbiorów. Ważnym zadaniem jakie stawia sobie Gminna Biblioteka Publiczna w Borkowicach  jest upowszechnianie czytelnictwa i wprowadzanie dzieci i młodzieży w krąg kultury literackiej. W tym zakresie biblioteka, wspomaga proces dydaktyczny szkoły służąc jako zaplecze lekturowe, przyjmując wycieczki uczniów i organizując lekcje biblioteczne. Biblioteka stara się w ten sposób kształtować odpowiednie nawyki i zachowania czytelnicze, a także formować pozytywną postawę wobec książki i czytania. Gminna Biblioteka Publiczna w Borkowicach ma także filię biblioteczną mieszczącą się w Ruszkowicach - w świetlicy wiejskiej przy ulicy Głównej.
Po staraniach Urzędu Gminy w Borkowicach powstało tam Lokalne Centrum Kompetencji, które przyczyniło się do poszerzenia wiedzy z zakresu możliwości korzystania z Internetu i komputera. W naszym LCK znajduje się 5 stanowisk komputerowych + jedno dla opiekuna oraz sprzęt multimedialny, z którego w bibliotece można skorzystać bezpłatnie w każdy wtorek, czwartek i piątek od godz. 9.00 do 17.00. w miejscowości Bolęcin w mieszkaniu sołtysa czynny jest Punkt biblioteczny podlegający Gminnej Bibliotece. Dyrektorem GBP jest Pani Kinga Cholewa a bibliotekarzem Pani Ewelina Klusek.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.