Logo Borkowice Gmina

Ruszkowice

Ruszkowice – wieś znana już w 1308 roku. Kronikarz Jan Długosz w opisie parafii Borkowice z XV wieku wymienia Ruszkowice Wielkie i Ruszkowice Małe.W 1508r. Ruszkowice Wielkie i Rudno były własnością Andrzeja Modliszewskiego, zaś Ruszkowice Małe i Kawy Elżbiety z Ruszkowic. W XVII wieku w Ruszkowicach działała szabelnia. W 1797 roku we wsi było 36 domów i 162 mieszkańców, a w 1880 roku 38 domów drewnianych, 7 murowanych i 534 mieszkańców. W okresie międzywojennym folwark Ruszkowice należał do rodziny Dembińskich z Borkowic. We wsi była cegielnia dworska, gorzelnia, browar, młyn-wiatrak i karczma wybudowana w 1860r. Do dziś zachował się budynek dworu z początku XX wieku – murowany, parterowy z podcieniem, od frontu wspartym na słupkach. Dworek otaczają pozostałości parku z fragmentami alei grabowej i kasztanowej. Od 1918 do 2012 roku funkcjonowała tu szkoła podstawowa. W latach dwudziestych XX wieku powstała Ochotnicza Straż Ogniowa oraz Koło Rolnicze (1923r.), a w 1937r. Koło Gospodyń Wiejskich i Koło Rolnicze „Nowość”. W czasie II wojny światowej do aktywnych działaczy podziemia należał Julian Cios „Czajka” – kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowicach. Pełniąc funkcję kwatermistrza podobwodu ZWZ- AK Borkowice „Bzura”, nadzorował magazyn z bronią, kierował sprawami gospodarczymi, prowadził kontrolę finansową i redagował informacje dla tajnej prasy.  Podczas wojny mieszkali w Ruszkowicach działacze podziemia, nauczyciele – Jadwiga  i Marian Wróblewscy. Marian Wróblewski „Mewa” był od 1943 roku komendantem placówki AK  Borkowice „Janina”. Jadwiga „Jawa” założyła w Borkowicach Wojskową Służbę Kobiet. Małżeństwo prowadziło w Ruszkowicach, lekcje tajnego nauczania oraz szkolenia dla sanitariuszy. W styczniu 1945r. ppor. „Mewa” został aresztowany przez hitlerowców. Po wojnie państwo Wróblewscy przyczynili się do wybudowania szkoły w Pawłowie.

 W walkach o Lwów w 1939 roku uczestniczył mieszkaniec Ruszkowic Walenty Pokora i wielu innych mieszkańców wsi. Po II wojnie światowej w Ruszkowicach wybudowano świetlicę wiejską z garażem dla straży pożarnej. W 1994r. oddano do użytku nowy budynek szkoły podstawowej.

W pobliżu świetlicy znajduje się figura Matki Bożej. U stóp Maryi stoi orzeł polski. Na pomniku napisano:

                    „Królowo Korony Polskiej

                    Dźwignij Twój Naród z upadku

                    I prowadź nas do zbawienia

                              O niepokalana!

                    Maryjo, Dziewico, o Niepokalana

                    Cała dziś Polska krwią, łzami zalane

                    Żebrze: cierniowy zdejm wieniec z mej skroni

                               Włościanie wsi Ruszkowic

                                Ufni w opiekę Maryi

                                Najświętszej Matce

                                Wznoszą 1918 roku.

                    W czasie okropnej światowej wojny

                    Gdy się ważą losy naszego Narodu”

Po drugiej stronie widnieje napis:

                    Poświęcił X. Jan Wiśniewski

                    Kan. Katedry Sandomierskiej Proboszcz Borkowic

         

Idąc w kierunku Przysuchy, sto metrów od świetlicy, widzimy ogromny przydrożny głaz z osadzonym metalowym krzyżem. Na kamieniu odczytać można napis: POLSKA 1918-1928.

Fundacja ta powstała z inicjatywy ks. Jana Wiśniewskiego w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. W 2011r. w budynku szkoły podstawowej utworzona została Szkoła Muzyczna I Stopnia im. Oskara Kolberga. Młodzież i dzieci z powiatów przysuskiego i szydłowieckiego doskonalą swoje umiejętności muzyczne w klasach: fortepianu, skrzypiec, trąbki, saksofonu, tuby, perkusji, fletu, klarnetu i akordeonu. Od 1994r. w Ruszkowicach działa klub piłki nożnej Ruszcovia Borkowice, mający do dyspozycji stadion z widownią i zapleczem .

W świetlicy wiejskiej zorganizowana została w 2013 roku Izba Pamięci poświęcona historii Ruszkowic.

                                                                                                      Opracował: Robert Fidos

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.