Logo Borkowice Gmina

News

News zdjęcie id 146

Stanowisko Konwentu Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Województwa Mazowieckiego

13.02.2017

Błonie, 10 lutego 2017 roku

 

 

Kierując się troską o prawo obywateli do wolności wyboru oraz przestrzeganie zasad Konstytucji RP, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu wprowadzenia dla wójtów, burmistrzów i prezydentów zasady dwukadencyjności. Ewentualne wprowadzanie tak radykalnych zmian w funkcjonowaniu samorządów nie powinno stanowić jedynie decyzji większości parlamentarnej. Propozycja stanowi przejaw działań zmierzających do demontażu polskiej samorządności i centralizacji władzy oraz narusza zarówno art. 2, art. 31 ust. 3, jak i art. 60 i 62 Konstytucji. Zaproponujemy równocześnie radom gmin przyjęcie uchwał ws. obrony polskiej samorządności.

Nie do przyjęcia jest dla nas aspekt „kadencyjności wstecz”. Jest to pomysł niekonstytucyjny, odbierający bierne prawo wyborcze, godzący w czynne prawo wyborcze i naruszające konstytucyjną zasadę demokratycznego państwa prawa.

Odgórne, samowolnie narzucone przez władze rządowe i parlamentarne ograniczenie długości sprawowania urzędu przez wójtów, burmistrzów i prezydentów do dwóch kadencji stanowi ograniczenie wolności wyboru dla obywatela, co godzi w demokratyczne wartości i zasady. Społeczeństwo jest najlepszym sędzią, który ocenia i rozstrzyga, decyduje powierzyć władzę na kolejne lata albo daje szansę na jej sprawowanie komuś innemu.

Władze Rzeczpospolitej Polskiej nie mogą traktować obywateli jak osoby niepotrafiące ocenić rzeczywistości oraz niedbające o dobro swoje i lokalnej społeczności. Obywatelom należy się szacunek oraz poważne podejście dla wolności ich wyboru. Stwierdzenia, że dwukadencyjność będzie antidotum na rzekome układy i patologie są bezzasadne, gdyż nawet jeżeli dochodzi do tego typu zjawisk, społeczeństwo dostrzega je i poprzez wybory dokonuje zmiany włodarza gminy.

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.